VİYOLÜN TARİHÇESİ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

VİYOLÜN TARİHÇESİ

Ambalajlarda 100 yıldan uzun bir süredir kalıplanmış kağıt elyafı kullanılmaktadır. Viyol – gelenek ve geleceği bir arada barındıran çağdaş ambalaj malzemesi.

Viyolün tüm dünyayı saran başarılı yürüyüşü, 100 yıldan daha uzun bir süre önce başladı. Kalıplanmış kağıt elyafı 1903 başlarında sadece tabak ve tepsi imalatında kullanılırken, bugün gıda dışı ürünlerin yanında yumurta, meyve, sebze ve et ambalajlarında olduğu gibi, zengin çeşitli uygulama alanı olan bir malzeme olarak kabul görmektedir.

Viyolün gün ışığına ilk çıkışı, Martin Keyes’in ABD’nin Maine eyaletinde ağaç atıkları ve selülozdan tabak çanak üretmek üzere Keyes Fibre Company’yi (Elyaf Fabrikası) kurduğu 1903 yılına dayanmaktadır. Bu yolla Keyes, kalıplanmış kağıt elyafından (tanımı için kutuya bakın) üretilen ürünlerin dünyayı saran başarılı yürüyüşünün temelini atmış oldu. Keyes kısa zamanda fırınlara pasta tepsisi ve pasta kalıpları, bakkallara tereyağı ve benzeri ürünler için karton tabaklar, ev hanımlarına da piknikte ve evde kullanılabilecek ambalaj malzemeleri satmaya başladı.

Suya dayanıklı ilk viyol tabakları 1915 yılında geliştirdi; bunu, yirmili yılların sonlarına doğru viyolden imal edilmiş yemek servis tabakları izledi. Üstelik, farklı yemeklerin farklı bölmelere konulduğu tabakların üretimini ilk kez yapan firma da Keyes Fibre Company oldu.

Viyolun olağanüstü darbe soğurma özelliği sayesinde, 1931 yılında taze yumurtaların saklanması ve nakliyesi için özel tasarlanmış viyol ambalaj fikri ortaya çıktı. Öğütülmüş ağaç hamurundan (kutuya bakın) yapılan 30 yumurtalık kalın ambalaj, 2. Dünya Savaşından çok sonraki tarihlere kadar yumurtaların üreticiden üreticiye, satıcıdan satıcıya nakledilmesinde, neredeyse tek malzeme olarak kullanıldı.

Günümüzde kullanılmakta olan kapaklı ve pratik kilitli, modern yumurta ambalajı ise 1960’larda geliştirildi. Çok daha iyi koruma sağlayan bu devrimci icat, yumurtanın nakledilmesini önemli oranda kolaylaştırdı. Daha öncesinde yumurta tek tek satılıp sepet ya da kese kağıtları içinde evlere götürülür, neredeyse %30’u da yolda kırılırdı.

Günümüzde viyol, sadece yumurta ya da meyve ve et benzeri hassas ürünler için uygun bir ambalaj malzemesi olmadığını kanıtlamıştır. Ayrıca, yüksek oranda esnekliği ve kolay şekil verilebilirliği bu malzemeyi, neon lambalar, mobil telefonlar ve elektrik bıçakları gibi çok farklı kategoride ürünler için ideal bir ambalaj malzemesi haline getirmektedir.

KAYNAK:http://www.emfa.eu/index.php?section=10&lang=tu
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.